Birkenstock – kroki przez historię. Marka, która przetrwała próbę czasu

21-02-2024

Niemieckie sandały Birkenstock oraz klapki tej marki są znane na całym świecie z trwałości, wysokiej jakości wykonania i wygody. Firma zawdzięcza swoją renomę dekadom obecności na rynku oraz ciągłemu ulepszaniu swoich produktów. Wielu fanów uważa obuwie Birkenstock za najwygodniejsze buty świata. Na czym polega fenomen marki Birkenstock? Historia firmy pokazuje, że możliwe jest przetrwanie na rynku przez lata i odnoszenie sukcesów pomimo zboczenia z głównego nurtu.

Początki historii Birkenstock

Birkenstock? Co to za firma? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się tego typu pytania to znak, że koniecznie musisz zapoznać się z tym wpisem. Historia marki Birkenstock sięga 1774 roku i działalności szewca Johanna Adama Birkenstocka, o którym wspominają księgi rzemieślników wsi Langen-Bergheim w Niemczech. Kolejne wzmianki dotyczą już jego potomka, Konrada Birkenstocka, i pojawiają się pod koniec XIX wieku. 

Konrad również był mistrzem szewskim i prowadził we Frankfurcie nad Menem dwa specjalistyczne sklepy obuwnicze. Birkenstock, w miejsce tradycyjnych, wykonywanych z metalu wkładek, zaprojektował elastyczną, plastyczną wkładkę do butów. Sprawiała ona, że obuwie było wygodniejsze w użytkowaniu, a także zdrowsze. Swoją wkładkę Konrad zarejestrował później pod znakiem towarowym Fuusbett (footbed, czyli łoże korytkowe). Wkładki do butów Birkenstock zyskały tak dużą popularność, że w 1925 roku rodzina Birkenstock zakupiła i rozbudowała fabrykę we Friedbergu oraz uruchomiła w niej całodobową produkcję. 

Dzieje rodziny Birkenstock pokazują, jak ogromne doświadczenie w międzypokoleniowym przekazywaniu wiedzy na temat troski o zdrowie stóp przełożyło się na sukces firmy. Kultywowana z pokolenia na pokolenie szewska profesja przetrwała już prawie 250 lat, a tworzone przez firmę buty wciąż charakteryzują się komfortem i prozdrowotnymi właściwościami.

buty birkenstock

Badawcza działalność rodziny Birkenstock

Działalność badawcza Birkenstocków zaczęła się od Konrada i wynalezienia przez niego zdrowotnych, plastycznych wkładek do butów. Konrad Birkenstock przez 15 lat prowadził specjalistyczne szkolenia dla szewców zarówno w Niemczech, jak i w Austrii. Stworzył także pierwsze w pełni trójwymiarowe i poprawne anatomicznie kopyto szewskie.

Dopasowanie wkładek Birkenstocka do budowy stopy i ich elastyczność były rezultatem wnikliwych studiów w dziedzinie podologii. Przez wiele lat Konrad Birkenstock pracował także nad idealnym składem materiału wykonania wkładki – tak, by zapewniała elastyczność, ale też wsparcie dla stopy. W 1912 roku zaprezentował wkładkę produkowaną po dziś dzień – konstrukcję ze skóry, lateksu, juty i korka. 

W czasie I wojny światowej Konrad pracował na oddziale ortopedycznym, pogłębiając swoją wiedzę, natomiast pracę nad „Systemem Birkenstocka” kontynuował jego syn. Carl prowadził kursy szkoleniowe z zakresu obuwia specjalistycznego i jego właściwości zdrowotnych, które zdobyły uznanie zarówno wśród szewców, jak i lekarzy. Wydał także kilka książek na temat zdrowia stóp, które do dziś są znane wśród ekspertów podologii (np. „The Carl Birkenstock System” czy „The book of foot care”). Rodzina przez lata zyskała renomę i miano ekspertów w dziedzinie zdrowia stóp.

 

Pierwsze modele butów Birkenstock

Konrad Birkenstock wyszedł z pomysłem elastycznej wkładki, a jego pracę kontynuował syn Carl. Pierwszy model butów powstał jednak z inicjatywy wnuka – Karla. Jego celem było stworzenie idealnego pod kątem zdrowotnym buta. Wkładki Birkenstock były już znane ze swoich właściwości, żołnierze po II wojnie światowej chętnie nosili je jako ortopedyczne wsparcie stóp. Buty, które w pełni wykorzystywały łoże korytkowe oraz adaptowały wszystkie założenia „Systemu Birkenstocka”, pozostawały wciąż niedoścignionym marzeniem. Karl postanowił jednak dokończyć dzieło zapoczątkowane przez dziadka i ojca.

W 1964 roku do produkcji trafiły pierwsze buty marki Birkenstock – model Madrid. Były reklamowane jako sandały do fitnessu, ponieważ ich budowa aktywizowała pracę łydek, zyskały popularność głównie wśród pań kupujących buty Birkenstock. Firma na tym jednak nie poprzestała – Karl opracowywał kolejne modele przełamujące kanony ówczesnej mody. Wkrótce światło dzienne ujrzały Birkenstocki męskie Zürich. Tuż po nich, w 1973 r., zaprezentowany został najpopularniejszy modeli butów marki – klapki Birkenstock Arizona.

 

Rozwój i ekspansja marki Birkenstock na świecie

Mimo przeszkód w postaci wojen i kryzysów, a także niszowego profilu działalności, rodzinne przedsiębiorstwo nie tylko przetrwało próbę czasu, ale i osiągnęło sukces na arenie międzynarodowej. W 1966 roku Amerykanka Margot Fraser, odwiedzając SPA w Bavarii, odkryła buty Birkenstock damskie oraz męskie i postanowiła sprowadzić je do swojej ojczyzny. Wkrótce Birkenstock rozszerzył sprzedaż na całą Amerykę, a także Wielką Brytanię, Włochy, Japonię i Australię. 

W nowym stuleciu, po wprowadzeniu butów na wybiegi, sandały zyskały popularność wśród młodych ludzi, a także gwiazd. Firma Birkenstock zasłynęła także ze swojego wkładu w ochronę środowiska: używania w produkcji ekologicznych klejów, ograniczenia zużycia energii, wprowadzenia syntetycznej skóry i produktów wegańskich. 

W 2013 roku firma Birkenstock ze spółki 38 mniejszych firm prowadzonych głównie przez członków rodziny – Karla, a następnie jego trzech synów – stała się ogólnoświatową korporacją. Mimo tego, że za marką nie stoją już członkowie rodziny Birkenstock, przedsiębiorstwo wciąż trzyma się tradycji poprzednich generacji i priorytetowo traktuje zdrowie stóp klientów. Obuwie nieustannie sygnowane jest znakiem „Made in Germany”

Zmian w produkcji było niewiele – wprowadzono opcję wkładki z dodatkową pianką, nowe materiały, np. Birko-Flor i piankę EVA, oraz inne modele poza popularnymi klapkami i sandałami Birkenstock – trampki, botki, kozaki czy półbuty. Czy klapki Birkenstock warto kupić? Odpowiedź jest tylko jedna – jeśli zależy Ci na wygodzie i zdrowiu, to zdecydowanie tak!