Obuwie zdrowotne to temat, który interesuje coraz więcej osób. Chęć łagodzenia dolegliwości powodowanych przez schorzenia stóp i problemy z kolanami czy kręgosłupem zwiększa popularność wkładek ortopedycznych. Czy noszenie wkładek ortopedycznych pomaga zmniejszyć dyskomfort w trakcie chodzenia i przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom?
Lekarze i fizjoterapeuci nie mają wątpliwości – wkładki ortopedyczne mogą realnie pomóc. Profesjonalne i dobrze dobrane wkładki wspierają leczenie, zabezpieczają stopę przed i po zabiegu chirurgicznym, a także mogą być stosowane w profilaktyce podologicznej. Noszenie ich uchodzi za jeden z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie schorzeń i w wielu przypadkach wkładki tego typu są nie tylko zalecane, ale wręcz obowiązkowe. Ich zaletą jest nieinwazyjne działanie, niewymagające dodatkowych zabiegów ze strony użytkownika. Po prostu wystarczy umieścić wkładki wewnątrz używanych na co dzień butów.
Łagodna stymulacja sprawia, że wkładki są najbardziej skuteczne, kiedy schorzenie dopiero zostało rozpoznane i nie rozwinęło się jeszcze w zaawansowanym stopniu. Jednak korzyści z chodzenia z wkładkami ortopedycznymi są odczuwalne nawet przy poważnych zwyrodnieniach. Wkładki wspierają prawidłowe ustawienie stopy i kompensują deformacje oraz potrafią złagodzić lub całkowicie zniwelować ból związany ze schorzeniem. To bardzo cenne, gdyż zmiany chorobowe na stopach mogą po czasie powodować problemy ze stawami kolanowymi i biodrami, a nawet prowadzić do przeciążenia kręgosłupa.
A czy wkładki ortopedyczne mogą zaszkodzić? Tylko jeśli są źle dobrane lub zużyte. Wówczas przestają oddziaływać korekcyjnie i mogą nawet przyczynić się do szybszego rozwoju schorzeń. Dlatego warto dobrać wkładki z rozwagą, najlepiej po konsultacji ze specjalistą i regularnie sprawdzać stopień zużycia.
Najczęstsze wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych to:
O wkładkach ortopedycznych mówi się szczególnie często w przypadku pierwszego z wymienionych schorzeń, ponieważ dotyczy ono prawdopodobnie najszerszego grona pacjentów, zwłaszcza dzieci. Leczenie płaskostopia u dzieci jest szczególnie ważne – w tym wieku deformacja jest jeszcze stosunkowo łatwa do korekcji ze względu na trwający proces rozwoju organizmu.
Czy wkładki na płaskostopie pomagają? Tak, jeśli są właściwie dobrane. Aby zapewnić sobie komfort poruszania się oraz ciągłość terapii należy sprawdzić, jakie są rodzaje wkładek do butów. Inne są zalecane do płaskostopia, a inne na przykład dla stóp wydrążonych. Fizjoterapeuta, podolog lub ortopeda podpowie Ci, jakie wkładki ortopedyczne są najbardziej wskazane dla Twojej przypadłości.
W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór produktów Birkenstock. Profilowane obuwie oraz specjalistyczne wkładki mogą poprawić komfort Twojego codziennego funkcjonowania. Znajdziesz u nas wkładki profilaktyczne dla sportowców, wkładki dziecięce, częściowe oraz wkładki do butów odciążające kręgosłup. Nie potrzebujesz fachowego przeszkolenia, jak nosić wkładki ortopedyczne. Dobrane według naszych wskazówek wkładki naturalnie dopasowują się do profilowanej podeszwy. Wkładki Birkenstock mają potwierdzone przez lekarzy i rehabilitantów funkcje ortopedyczne.
Czy warto oprócz wkładek inwestować także w obuwie zdrowotne? To oczywiście zależy od typu schorzenia oraz rekomendacji specjalisty. Nie ma konieczności, by wkładki ortopedyczne stosować wyłącznie w wysokospecjalistycznym, medycznym obuwiu – takie rozwiązania są zalecane tylko przy poważnych zwyrodnieniach. Jednak zestawianie ergonomicznych, profilowanych butów o sprawdzonej od dekad konstrukcji z wkładkami projektowanymi we współpracy ze specjalistami zdecydowanie zwiększa komfort noszenia i skuteczność działania korekcyjnego.