Jak wyczyścić buty zamszowe?

17-05-2022

Buty zamszowe są eleganckie i uniwersalne – pasują do prawie każdej stylizacji i można je założyć niemal na wszystkie okazje. Jednak zamsz jest materiałem, który wykazuje dużą wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić buty zamszowe, aby przez długi czas cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Pod wpływem deszczu i błota na powierzchni butów mogą pojawiać się nieestetyczne zabrudzenia. W przypadku zamszu, który z natury źle znosi wilgoć, czyszczenie nie jest prostą sprawą. Jeśli masz w swojej szafie obuwie z zamszu, warto dowiedzieć się, jak należy prawidłowo o nie dbać. Poniżej prezentujemy nasze wskazówki, jak czyścić buty z zamszu.

Jak czyścić zamszowe buty – skuteczne metody czyszczenia obuwia zamszowego

Prawidłowa pielęgnacja i czyszczenie butów ze skóry zamszowej. Obuwia zamszowego nie można zamaczać w wodzie. Nie powinno się także używać do jego czyszczenia mokrej gąbki lub ścierki. Do czyszczenia drobnych zabrudzeń i kurzu stosuj parę wodną. Możesz do tego użyć zwykłego garnka z zagotowaną wodą. Potrzymaj nad nią przez krótką chwilę buty i odłóż je w suche i przewiewne miejsce do wyschnięcia. Nie stawiaj butów w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika ani innego źródła ciepła. Buty najlepiej schną w temperaturze pokojowej i z dala od promieni słonecznych. Do środka możesz wsadzić zwinięte w kulkę kartki lub stare czarno-białe gazety, które pomogą wchłonąć nadmiar wody i ułatwią schnięcie.

Jak wyczyścić buty ze skóry zamszowej – usuwanie trudnych zabrudzeń

Trudniejsze zabrudzenia z butów zamszowych możesz usunąć przy pomocy zwykłej niebrudzącej gumki do ścierania. Gdy na powierzchni twojego obuwia pojawiają się plamy, spróbuj delikatnie pocierać je gumką, aż plama przestanie być widoczna. Możesz też sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji butów zamszowych. Znajdziesz je w sklepach obuwniczych. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na zakup odplamiaczy, preparatów do impregnacji lub odświeżania koloru butów. Używaj ich zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiedniej ilości, aby nie uszkodzić powierzchni zamszu. Produkty wcieraj za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki, nie używając zbyt dużo siły. Pamiętaj o zachowaniu umiaru podczas czyszczenia i pocierania butów, ponieważ skóra naturalna zamszowa jest tworzywem bardzo delikatnym i łatwo ją nieodwracalnie zniszczyć.

buty birkenstock damskie buty birkenstock męskie buty birkenstock dla dzieci

Jak czyścić buty z zamszu – domowe sposoby

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na to, jak czyścić jasne zamszowe buty, spróbuj sięgnąć po coś, co z pewnością znajdziesz w swojej szafce kuchennej i lodówce. Łyżka sody oczyszczonej wymieszana w szklance mleka tworzy rzadką pastę, która doskonale nadaje się do czyszczenia obuwia z zamszu. Delikatne wtarcie mikstury w powierzchnię butów z zamszu i pozostawienie do wyschnięcia to skuteczna metoda na usunięcie uciążliwych zabrudzeń. Kolejnym pomysłem na to, jak wyczyścić białe zamszowe buty to użycie talku kosmetycznego. Za pomocą dłoni lub szczoteczki delikatnie wklep talk nasypany na skórę i pozostaw do na kilkanaście minut. Po tym czasie usuń jego pozostałości z butów. Możesz także użyć do czyszczenia skórki od chleba, którą pociera się zabrudzoną powierzchnię butów.

Czym można zaimpregnować obuwie zamszowe?

Zanim zaczniesz używać buty zamszowe, dobrze jest odpowiednio je zaimpregnować. Dzięki temu staną się odrobinę mniej podatne na zabrudzenia. W tym celu warto sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do zamszu, które tworzą na powierzchni obuwia warstwę zabezpieczającą przed zanieczyszczeniem, wodą i kurzem. Regularne stosowanie impregnatów pomaga zapobiec powstawaniu trudnych plam podczas codziennego użytkowania butów zamszowych.

Regularne czyszczenie i pielęgnacja obuwia zamszowego sprawi, że na długo zachowa ono swój pierwotny kolor i wygląd. Noś swoje buty i usuwaj na bieżąco pojawiające się zabrudzenia. Korzystaj ze specjalnych preparatów i domowych sposobów na to, aby twoje buty zawsze wyglądały pięknie.