Najpierw zaczerwienie, potem pęcherz, który boli przy każdym kroku… Znasz to? Niestety obcierające klapki czy sandały to duży dyskomfort, który może zrujnować niejeden wyjazd. Jak ustrzec się przed ranami na stopach i co zrobić, kiedy obcierają buty? Poznaj sprawdzone sposoby na obcierające klapki, dzięki którym zapomnisz o dyskomforcie.
Najczęstszym powodem tego, że letnie obuwie obciera stopy i powoduje spory dyskomfort, jest źle dobrany rozmiar. Gdy buty są za małe i za ciasne, dochodzi do nieprzyjemnego uciskania stopy w różnych miejscach, m.in. przy palcach. Otarcia powstają jednak również wtedy, gdy buty są zbyt luźne, a stopa przesuwa się w trakcie chodzenia i trze o powierzchnię butów.
Niekiedy też sama konstrukcja klapków, sandałów czy innego rodzaju obuwia sprawia, że stopy cierpią. Przymierzając buty w sklepie, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Powinien być solidny, ale elastyczny i charakteryzować się lekkością. Sztywnemu i ciężkiemu obuwiu mówimy zdecydowane nie!
Latem dochodzi do otarć również w wyniku pocenia się stóp lub noszenia klapków na mokre stopy, np. po kąpieli w jeziorze. Jeśli wybierasz się na basen, zabierz ze sobą buty ze specjalnego tworzywa, które mogą mieć kontakt z wodą.
Otarcia na nogach mogą być też wynikiem wad postawy i problemów ortopedycznych. Wówczas często ratunkiem są specjalistyczne buty o wyjątkowej budowie, jednak ich noszenie zalecane jest po konsultacji z lekarzem.
Obuwie powinno być jak najbardziej naturalne dla stopy i idealnie wyprofilowane, tak jak np. buty Birkenstock. Sama podeszwa butów tej niemieckiej marki ma 5 warstw, są to:
Taka budowa podeszwy redukuje do minimum powstawanie wilgoci we wnętrzu obuwia oraz nie przepuszcza zimna do środka. W ten sposób zapewniony jest optymalny klimat stóp i niewiarygodny wręcz komfort noszenia.
W kontekście budowy butów i dopasowywania ich do stóp warto znać pojęcie „tęgość buta”. Odnosi się ono do ilości miejsca na stopę w bucie i zależy głównie od kształtu poszczególnych elementów obuwia, np. noska i cholewki. Dla przykładu, w czółenkach i balerinach tęgość będzie mniejsza, a w półbutach (o zaokrąglonym nosku) – większa.
Aby uniknąć otarć od sandałów i klapków, najlepiej jest wybierać modele skórzane i wyposażone w paski zapinane na klamry. Zapewniają nie tylko wygodę, ale też stabilizację stóp – za pomocą regulowanych pasków można doskonale dopasować szerokość buta do stopy. Damskie klapki Birkenstock mają paski wykonane ze skóry naturalnej, a każdy z nich ma sprzączki do regulacji. Wygląd klamerek jest zawsze stylowo dobrany do fasonu i koloru butów.
Podobnie jest w przypadku męskich klapków Birkenstock. Są wyposażone w specjalistyczną wkładkę dopasowaną do anatomicznej budowy męskiej stopy. Dzięki sprawdzonej konstrukcji klapki tej marki działają profilaktycznie na różne dolegliwości stóp i całego układu ruchu. Dobrze dobrane buty niemieckiej marki nie obcierają, nie powodują ran ani pęcherzy.
Aby uniknąć noszenia obcierających butów, musisz na etapie wyboru obuwia, zwrócić szczególną uwagę na rozmiar. Mądre powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, ma zastosowanie również w tej sytuacji. Dobrze dobrany rozmiar obuwia to niemalże gwarancja braku obtartych pięt czy palców.
Zarówno klapki damskie Birkenstock, jak i sandały, japonki, chodaki czy półbuty i męskie Birkenstocki są oznaczone na podeszwie literką „N” lub „R”. Te symbole oznaczają odpowiednio „normal” oraz „regular” i odnoszą się do szerokości stopy. Często też słowa „szerokie” i „wąskie” znajdują się w nazwie i opisie konkretnego modelu obuwia. To zdecydowanie pomaga wyselekcjonować odpowiednie buty spośród szerokiej oferty.
W sklepie, przymierzając sandały, szpilki, kozaki, buty na koturnie czy inny rodzaj obuwia, należy zwrócić uwagę, czy za piętą jest ok. 5 mm wolnego miejsca, a przed palcami ok. 10 mm przestrzeni. Stopa pracuje w bucie podczas chodzenia, dlatego nie powinna stykać się z żadnym z brzegów wkładki. Jeśli już na etapie przymiarki czujesz dyskomfort, sięgnij po inną parę. Inaczej może okazać się, że zamiast cieszyć się z nowych butów, nieustannie będziesz się zastanawiać, co zrobić, gdy sandały obcierają. Zgodzisz się, że lepiej poświęcić czas na dobór idealnego obuwia podczas zakupów, niż na poszukiwanie sposobu na obcierające buty.
Najłagodniejsze i najbardziej naturalne dla stóp materiały, z których mogą być wykonane buty, to skóra i zamsz. Są miękkie, elastyczne i lekkie oraz pracują razem ze stopą. Wybierając obuwie, należy unikać tego ze sztucznych materiałów, w którym skóra nie może swobodnie oddychać, przez co dochodzi do nadmiernej potliwości. Godne polecenia są np. dziecięce, męskie i damskie buty Birkenstock. Są wykonane z materiałów najwyższej jakości i tak zaprojektowane, aby jak najlepiej dopasowywać się do naturalnego kształtu stóp.
Jeśli w Twojej szafie zalegają nowe, niewygodne buty, które chcesz jeszcze wykorzystać, możesz wypróbować jeszcze proste metody na ich rozchodzenie. Jakie są domowe sposoby na buty, które obcierają? Jeśli problemem jest zbyt obcisła konstrukcja, pomocne może okazać się założenie butów na wilgotne skarpetki i noszenie ich, aż tkanina cholewki nieco się rozciągnie. Kiedy buty są zbyt luźne, możesz wyprać je w pralce i wysuszyć na słońcu lub grzejniku. Materiał w wyniku takiej obróbki termicznej może się skurczyć.
Co zrobić, żeby buty nie obcierały z tyłu? Nakleić zapiętki, które stanowią warstwę ochronną między butem a piętą i podnoszą komfort podczas chodzenia. Ratunkiem są też plastry, jednak warto pamiętać o tym, że zraniona skóra lepiej goi się bez opatrunku, ponieważ ma dostęp do powietrza. Ulgę może przynieść także zastosowanie wkładek lub używanie talku bądź antyperspirantu do stóp, który hamuje pocenie się tej części ciała. W ostateczności może pomóc oddanie butów do szewca, który lekko rozbije je na specjalnym kopycie.