Dostępne na rynku wkładki kuszą klientów komfortem noszenia, lecz warto pamiętać, że samo uczucie wygody nie oznacza, że wkładka jest dobra dla stóp. Przed zakupem należy upewnić się, że dany model będzie pasował do konkretnego typu obuwia, gdyż korzystanie z nieprawidłowych wkładek może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Tak samo ważnym aspektem jest to, jak włożyć wkładki do butów, ponieważ nawet najlepiej dobrane wkładki włożone nieprawidłowo, nie przyniosą pożądanych korzyści.
Prawidłowo wybrane wkładki do butów powinny być dopasowane zarówno do stóp użytkownika, jak i konkretnego obuwia. Ich zadaniem jest stabilizowanie stóp, częściowe absorbowanie wstrząsów oraz wspomaganie prawidłowego rozłożenia ciężaru ciała podczas chodzenia. Dzięki temu odpowiednio dobrane wkładki podnoszą komfort użytkowania i zmniejszą ryzyko powstawania kontuzji. Struktura i kształt wkładek są w tym kontekście aspektami kluczowymi. Wpływają na ułożenie stóp i odczucia użytkownika. Profil może sprzyjać przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała oraz przyczyniać się do łagodzenia dolegliwości, które wynikają ze schorzeń takich jak np. płaskostopie czy haluksy.
Zidentyfikowanie prawidłowej strony włożenia wkładki nie jest trudne. Producenci najczęściej umieszczają uniwersalne symbole, które pomagają rozróżniać wariant prawy od lewego. Zazwyczaj są to litery „L” oraz „R”, które oznaczają odpowiednio wkładkę lewą i prawą, tak jest na przykład w przypadku wkładek Birkenstock. Coraz częstszą praktyką jest również umieszczanie strzałek wskazujących przód i tył wkładki oraz oznaczeń wierzchu i spodu. Jest to pomocne, zwłaszcza gdy produkt jest jednokolorowy i cienki, przez co wydaje się, że sposób umieszczenia w bucie nie ma znaczenia. Oczywiście na wkładkach znajdują się również oznaczenia rozmiaru, które na europejskim rynku są zgodne z rozmiarówką obuwia. Dzięki temu nie ma mowy o pomyłce przy wkładaniu produktu do butów.
W tym miejscu warto odnieść się do jeszcze jednej kwestii. Na rynku są dostępne nie tylko płaskie warianty wkładek, ale również modele opisane jako „wkładki do butów 1 cm” lub „wkładki do butów 2 cm”. To oznaczenie dotyczy tylnej części, na której opiera się pięta, i określa wartość jej podwyższenia. Taki niewielki „obcas” pomaga m.in. wyrównywać asymetrię kończyn i korygować niewielkie wady motoryki.
Stopy, choć wydają się symetryczne, mają pewne różnice, które mogą być istotne przy wyborze odpowiednich wkładek do butów. Nawyk przenoszenia ciężaru na jedną stronę, zmaganie się z różnego typu schorzeniami kończyn czy noszenie obuwia zdrowotnego wpływają na to, jak układają się stopy. Nierzadko zdarza się, że w budowie wykształcają się pewnie asymetrie, a do ich korygowania i poprawiania komfortu chodzenia oraz łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości przydają się specjalne wkładki. Zdarza się, że jedna ze stóp jest nieco szersza lub dłuższa od drugiej, i wówczas konieczne jest dopasowanie dwóch różnych wkładek.
Profesjonalnie wykonane wkładki powinny być tak wyprofilowane, by noszenie nie powodowało dyskomfortu i by użytkownikowi z łatwością przychodziło naturalne stawianie stóp podczas chodzenia. Nieumiejętnie dobrany wariant może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego nie zaleca się podejmowania pochopnych decyzji. Dobrze dopasowany produkt istotnie zwiększy wygodę spacerów, a dodatkowo zaoferuje prozdrowotne właściwości.